Wiele budynków, które powstały w ostatnich latach lub które powstają obecnie, posiada prostą bryłę i jest utrzymanych w stylu nowoczesnym. Co za tym idzie, ogrodzenie posesji, na której taki budynek się znajduje również powinno mieć charakter nowoczesny. Jaki typ ogrodzeń będzie się w taki sposób prezentował? Na jakie ogrodzenie się zdecydować?

 

Ogrodzenia horyzontalne wykonane z różnych materiałów

 

Ten typ ogrodzenia cechuje się minimalistyczną formą, gdyż składa się z przęseł posiadających równolegle ułożone pasy, pomiędzy którymi mogą znajdować się prześwity. Nie znajdziemy tutaj żadnych dodatkowych dekoracji, ornamentów czy ozdobników. Ogrodzenia horyzontalne mogą być sprzedawane w formie przęseł, do których dodatkowo zostanie wykonana podmurówka, ale najczęściej są typem ogrodzeń panelowych, które nie wymagają już murowania. Do określenia pozostaje ich kolor, który najczęściej jest grafitowy, szary lub też brązowy. Ogrodzenia horyzontalne mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą to być ogrodzenia ażurowe kompozytowe, ale też ogrodzenia wykonane ze stali lub też z aluminium. Zastosowany materiał najmocniej wpływa na cenę takiego ogrodzenia, gdyż wizualnie wszystkie ogrodzenia horyzontalne prezentują się dość podobnie.

 

Elementy wykonane z gabionów

 

Gabiony, czyli metalowe stelaże wypełniane kamieniami mogą stanowić samodzielne ogrodzenie posesji, ale często są łączone zarówno z przęsłami metalowymi jak i z kamieniem. Wyglądają bardzo nowocześnie, a dodatkowo są niemalże całkowicie bezproblemowe w utrzymaniu. Systemy koszy gabionowych są projektowane tak, aby nic się z nich nie wysypywało i aby mogły przez długie lata zachować swoją formę.

 

Ogrodzenie z kamienia

 

Kamienne ogrodzenie również może posiadać swój surowy i minimalistyczny charakter, co sprawia, że prezentuje się bardzo nowocześnie. Bardzo często do wykonania takiego ogrodzenia wykorzystuje się piaskowiec lub też wapień. Swoje zastosowanie posiadają także dobrze wszystkim znane otoczaki, które można pięknie wkomponować w lite ogrodzenie z kamienia. Bezsprzecznie, ten rodzaj ogrodzenia należy do jednych z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych. Możemy natomiast wybrać, czy bardziej interesuje nas ogrodzenie oparte o kamienie ciosane czy łupane. Kamienie ciosane mają bardzo regularną i powtarzalną formę, a co za tym idzie wyglądają bardzo symetrycznie i elegancko. Z kolei kamienie łupane wyglądają bardziej naturalnie, a ich nieregularna forma jest naprawdę bardzo interesująca.