Trudno o bardziej klasyczny materiał budowlany od drewna, które to z powodzeniem można wykorzystać do budowy ogrodzenia na swojej posesji. Bezsprzecznie, jest to też jeden z najstarszych i najpowszechniejszych rodzajów ogrodzeń, które najczęściej kojarzą się nam w tradycyjnym płotkiem, często także w wersji bielonej. Obecnie, w użyciu są zarówno tradycyjne płoty, jak i bardziej luksusowe i eleganckie wersje ogrodzeń z litego drewna.

 

Jakie zalety ma drewniane ogrodzenie?

 

W porównaniu do pozostałych materiałów ogrodzeniowych, można stwierdzić, że ogrodzenie z drewna jest dość atrakcyjne cenowo. Warto też zauważyć, że dostępne jest w bardzo wielu stylach, a więc jego różnorodność jest ogromna. Drewno samo w sobie jest materiałem całkowicie naturalnym, ociepla więc wizerunek każdej posesji, ale doskonale wpisze się nie tylko w styl klasyczny, ale i nowoczesny, bardziej miejski. Jest to materiał trwały, który może nam posłużyć przez wiele lat, a dodatkowo takie ogrodzenie jest łatwe w montażu. Warto jednak wiedzieć o tym, że najczęściej ogrodzenie drewniane kupuje się w stanie surowym, a takie drewno bezpośrednio po montażu wymaga solidnego zakonserwowania. Trzeba więc regularnie malować drewniany płot farbą, aby utrzymać jego walory estetyczne oraz wytrzymałościowe.

 

Dostępna stylistyka ogrodzeń drewnianych

 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, najczęściej możemy spotkać typowe ogrodzenie płotkowe. Alternatywę stanowi płot sztachetowy, który również jest bardzo popularny. Dodatkowo, w sklepach znajdziemy także płoty krzyżowe, ekranowe, a także pergole. Niektóre z dostępnych typów ogrodzeń są sprzedawane tylko w wersji niskiej, a inne uda się nam kupić także w wersji wysokiej. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, z jakiego najczęściej wykonuje się takie ogrodzenia to jest to sosna, dąb, akacja oraz świerk, a więc nasze rodzime, ogólnodostępne gatunki drewna. Do wyjątkowo trwałych rodzajów drewna można zaliczyć dąb, ale też orzech oraz modrzew. Natomiast raczej nie wykorzystuje się brzozy, topoli, lipy czy też buku, które posiadają zbyt mała twardość, aby wykonane z nich ogrodzenia mogły być wytrzymałe.

 

Podsumowując, ogrodzenia wykonane z drewna nadal są bardzo popularne, a ich stylistyka jest ponadczasowa. Decydując się na takie ogrodzenie powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego jest ono wykonane, a bezpośrednio po montażu od razu powinniśmy się zająć jego impregnacją. Odpowiednio zabezpieczone będzie mogło nam służyć przez lata bez większych problemów.