Wielu inwestorów na pierwszym miejscu stawia wysoką estetykę ogrodzenia, jakie ma znaleźć się na ich posesji. Jeśli tylko budżet na to pozwala, można pokusić się o takie ogrodzenie, które faktycznie będzie się prezentowało bardzo elegancko, ale też i jego jakość będzie bardzo wysoka.

 

Ogrodzenia z metalu, czyli ogrodzenia kute

 

Przede wszystkim są solidne i dość ciężkie, poszczególne elementy, na jakie składa się takie ogrodzenie to przęsła, bramka, a także brama wjazdowa, do której można zainstalować specjalne siłowniki. W przypadku ogrodzeń kutych, mamy do czynienia z twardym metalem, który jest odpowiednio zabezpieczony farbą. Możemy pozwolić sobie zarówno na stylistykę klasyczną, gdzie mamy do czynienia z fantazyjnie wygiętym metalem i ozdobnikami. Alternatywę stanowią proste przęsła bez żadnych ozdobników, które pasują do nowoczesnych budynków i posesji, takie jednak zazwyczaj są kupowane w formie gotowych przęseł. Oczywiście, im więcej pracy przy wykonaniu danego przęsła, a więc im większa ilość ozdobników i dekoracji- tym cena będzie wyższa. Cena rożnie także w sytuacji, kiedy takie ogrodzenie jest wykonywane na indywidualne zamówienie. Bez wątpienia jest to jednak eleganckie i bardzo stylowe ogrodzenie, które dodatkowo ma dobre parametry wytrzymałościowe.

 

Interesujące ogrodzenia gabionowe

 

Pierwotnie były one stosowane jako dodatkowe elementy w małej architekturze ogrodowej. Zapożyczone z rynku niemieckiego, zaczęły być stosowane jako samodzielne rodzaje ogrodzeń, ale też tego typu kosze gabionowe wypełnione kamieniami można łączyć z przęsłami metalowymi, co pozwala na uzyskanie eleganckiego, ale i nowoczesnego ogrodzenia. Gabiony mają zdecydowanie charakter minimalistyczny, surowy i nowoczesny. Są więc eleganckie, ale zdecydowanie lepiej prezentują się w przypadku typowo współczesnej stylistyki.

 

Ponadczasowe połączenie drewna i metalu

 

W obrębie przęseł nie musimy ograniczać się jedynie do kutego metalu, dodatkowe elementy mogą zostać wykonane z twardego, odpowiednio zakonserwowanego drewna. Warto zauważyć, że zawsze ociepla ono charakter takiego ogrodzenia i sprawia, że staje się bardziej szlachetne i stylowe. Drewno może zostać wprowadzone w formie prostych paneli, które przypomina lite deski, ale może też zostać zastosowane w formie rzeźbionych ozdobników, co stanowi wspaniałą dekorację w połączeniu z oczywistym nawiązaniem do natury. Jednocześnie, dzięki połączeniu delikatniejszego drewna z mocnym i wytrzymałym metalem, całe ogrodzenie jest solidne i trwałe.

 

Jak widać- dostępnych możliwości jest bardzo wiele, a najważniejsze wydaje się odpowiednie dobranie charakteru ogrodzenia do stylistyki domu i posesji. Dzięki temu można uzyskać naprawdę eleganckie połączenie, które przez lata będzie mogło cieszyć nasze oczy.