Site Loader
PORTAL BUDOWLANY
PORTAL BUDOWLANY

Keramzyt jest materiałem, który cieszy się dość dużą popularnością i jest łatwo dostępny. Już na starcie warto zauważyć, że można go znaleźć w niemalże każdym markecie budowlanym. Tak naprawdę, z miejsca można od razu wymienić kilka jego podstawowych zastosowań- w ogrodnictwie czy też w budownictwie. Jakie posiada właściwości i dlaczego tak dobrze sprawdza się w praktyce? Za co najbardziej go cenimy?

Materiał, który jest lekki, ale i praktyczny w zastosowaniu

Złoża keramzytu znajdują się także w naszym kraju- głównie w Polsce północnej, na Pomorzu Gdańskim oraz na Mazowszu. Złoża, na które składają się iły i gliny są systematycznie wydobywane, leżakowane przez okres do około miesiąca czasu, a następnie wypalane w specjalnych piecach, w których temperatura dochodzi do 1200ºC.

Proces wypalania jest tutaj bardzo istotny, gdyż pozwala zwiększyć objętość keramzytu nawet kilkukrotnie, a także nadać mu lekkości oraz wyjątkowej porowatości. W efekcie procesu wypalania, keramzyt formuje się w kuleczki o różnej wielkości. Może być sortowany i sprzedawany w formie kruszywa o różnych frakcjach. Finalny produkt polega na przygotowaniu odpowiedniej mieszanki o pożądanych cechach charakterystycznych w zależności od jej przeznaczenia. Co ważne, ze względu na niewielki ciężar tego kruszywa, jest ono dość łatwe w transportowaniu.

Cechy, które wyróżniają ten materiał na tle innych

Jak już zostało wcześniej wspomniane, keramzyt jest materiałem lekkim, porowatym i mocno napowietrzonym. Posiada odczyn całkowicie obojętny chemicznie, a dodatkowo jest materiałem niepalnym. Charakteryzuje go bardzo dobrą przepuszczalność wody, jest mrozoodporny, a jednocześnie również odporny na działanie pleśni i grzybów. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że jest to materiał, który może być używany wielokrotnie. Nie trzeba się obawiać o to, że straci on swoje właściwości z czasem. Jednym z polskich producentów keramzytu jest chociażby firma Leca.

Materiał, który jest całkowicie naturalny

To ogromna zaleta keramzytu- jest on materiałem naturalnym, który dodatkowo wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne. Ze względu na fakt, że występuje on w postaci sypkiego kruszywa, niejednokrotnie łatwiej jest go zastosować nić inne, konkurencyjne ocieplenia. Jest on sprzedawany także w postaci workowanej, co ułatwia transport i operowanie keramzytem jako materiałem budowlanym. Keramzyt można też łączyć z innymi materiałami budowlanymi, na przykład z betonem po to, aby móc wykonać pustaki stropowe czy też obudowy kominów czy też kanały wentylacyjne. To dodatkowo zwiększa spektrum jego zastosowań.

https://leca.pl/

Post Author: Reda