Site Loader
PORTAL BUDOWLANY
PORTAL BUDOWLANY

Storczyk to roślina, która zachwyca swoim wyglądem. Barwne kwiaty dekorują okna mieszkań i domów. Storczyki charakteryzują się różnorodnością kolorów, co tylko wpływa na ich popularność. Niestety, często się zdarza, że roślina ta przeniesiona do domu zaczyna marnieć. Najczęściej wina leży po stronie właściciela i jego braku wiedzy na temat podlewania storczyków.

Podlewanie storczyków – podstawowe informacje

Przede wszystkim należy pamiętać, że storczyki nie są sadzone w ziemi. Ich podłoże stanowi kora sosnowa lub węgiel drzewny. Ma to istotne znaczenie dla podlewania storczyków. Po pierwsze, woda powinna swobodnie przepłynąć przez korzenie znajdujące się w podłożu, nawilżyć je i spłynąć na dno. Chodzi o odpowiednie nawodnienie rośliny, ale nie stwarzanie środowiska nieustannie mokrego. Temu służyć ma kora oraz osłonka posiadająca otwory od spodu. Kluczową kwestią przy uprawie storczyków jest niedopuszczenie do sytuacji, w której na dnie zalegać będzie woda. Spowoduje to gnicie korzeni rośliny i jej obumieranie.

Przy podlewaniu storczyków również ważna jest sama osłonka. Powinna być ona przeźroczysta i nie powinniśmy jej wkładać do doniczki. Pozwoli to nam na ocenę nawodnienia rośliny. Sprawdzamy to, przyglądając się korzeniom storczyka. Jeśli są one ciemne, to roślina nie potrzebuje kolejnego podlewania. Jeśli są jasne to jak najbardziej czas na ponowne nawadnianie!

Jak często podlewać?

Tak jak wspomnieliśmy, ważnym sygnałem wskazującym na to, że to najwyższy czas na podlewanie, jest jasny, wręcz biały kolor korzeni. Jednak najważniejsze jest sprawdzenie wilgotności podłoża. Możemy to zrobić przy pomocy własnych palców. Sprawdzamy nimi, czy podłoże w środku jest już całkiem suche. Jeśli tak, to nie ma wątpliwości – możemy podlewać. Proces ten jest ważny, ponieważ co do storczyków istnieje zasada, że lepiej jest je przesuszyć, niż przelać.

Zazwyczaj podłoże storczyków przesycha dosyć długo, bo nawet co kilkanaście dni. Zdarzyć się jednak może, że stanie się to szybciej. Wszystko też zależy od aktualnej pory roku i pogody. Warto również zainteresować się posiadaną odmianą storczyka. Niektóre z nich wolą być bardziej przesuszone między podlewaniem, a niektóre mniej. Dlatego przydatne jest poszerzanie wiedzy na temat swojej rośliny.

Techniki podlewania

Storczyki można podlewać na dwa różne sposoby,. Pierwszy z nich jest tym klasycznym. Polega na wlewaniu wody do osłonki. Jeśli praktykujemy tę metodę, to pamiętajmy, że roślinę należy podlać naprawdę obficie. Najlepiej, aby woda wykorzystana do tego celu była destylowana, jednak koszt jej zakupu może trochę odstraszać. W takim wypadku storczyka możemy podlewać przegotowaną wodą

Druga technika polega na poddaniu storczyka kąpieli wodnej. Podobno jest to metoda najkorzystniejsza dla rośliny. Storczyka w osłonce wkładamy do dowolnego pojemnika wypełnionego wodą. Oczywiście najlepiej, gdy zachowamy zasadę stosowania ”miękkiej” wody. Storczyk powinien pozostać w zanurzeniu około pół godziny. Następnie wyciągamy go i pozwalamy odpłynąć nadmiarowi wody. Może to chwilę potrwać, dlatego tak ważne jest, aby nasze osłonki posiadały otwory, z których woda swobodnie wyleci. Jeśli trzymamy storczyka w przeźroczystej doniczce, to możemy go do niej włożyć dopiero po upewnieniu się, że w osłonce nie pozostał nadmiar wody.

Post Author: Reda