Site Loader
PORTAL BUDOWLANY
PORTAL BUDOWLANY

Rynek nowoczesnych instalacji montowanych w domu cały czas się rozwija. Oprócz fotowoltaiki, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych – coraz więcej klientów decyduje się na budowę domu, w którym zastosowany będzie system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jak by nie patrzeć, to wentylacja często jest w pewien sposób pomijana – po prostu stawia się na tradycyjną, grawitacyjną wentylację. Czy to dobry wybór? Oba typy wentylacji mają swoje zalety, jednak żeby zdecydować się na droższą wentylację mechaniczną, trzeba spełnić parę warunków.  


Wentylacja grawitacyjna (tradycyjna) czy nowoczesna rekuperacja? Wentylacja grawitacyjna jest używana przez ludzkość od paru tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie wiedzieli, że chłodne powietrze opada, a ciepłe unosi się ku górze. Dlatego też budowali przewody wentylacyjne, które zapewniały przyjemną temperaturę we wnętrzu monumentalnych budowli. Wentylacja grawitacyjna stosowana jest w większości polskich domów. Mamy do czynienia z przewodami wentylacyjnymi, kratkami i kominem. Niestety budowa komina i przewodów to spory wydatek – ale czy mamy jakieś alternatywy? Jeśli nasz dom spełnia normy energooszczędnego czy pasywnego, to najpewniej już w projekcie ma zapisaną wentylację mechaniczną. Wentylacja tradycyjna w domu dokładnie zaizolowanym powodowałaby spore straty przez wspomniane wcześniej przewody. 

 

Rekuperator 

 

W nowym budownictwie staramy się minimalizować straty, by po prostu ciepło nie marnowało się, a rachunki za ogrzewanie spadały. Dlatego też stosuje się rekuperator, który jest sercem całego układu. To właśnie znajduje się komputer, który reaguje na zmiany temperatury i wilgotności w poszczególnych pokojach. Co najważniejsze, znajduje się w nim także wymiennik ciepła. Urządzenie odbiera ciepło od powietrza wydalanego i przekazuje je nawiewanemu, świeżemu powietrzu. Dzięki temu minimalizujemy straty. Oczywiście koszt wentylacji mechanicznej jest spory, ale otrzymujemy instalację najwyższej klasy. Nie trzeba wtedy martwić się o wilgoć czy o brak dopływu świeżego powietrza do niektórych pokoi. 

 

Wentylacja mechaniczna to świetny system, który można spiąć w jeden, duży system razem z innym źródłem energii cieplnej. 

 

Można połączyć ją na przykład z pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. Pompa jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że w zimie zapewni stały dopływ ciepła, a w lecie może odwrócić proces i dostarczać nam chłodu w upalne dni. Nie zapominajmy także o tym, że stały monitoring jakości powietrza w środku przez komputer sprawia, że w mieszkaniu/domu zawsze panują optymalne warunki do życia. Problem smogu dotyczy większości mieszkańców Polski. W chłodnych miesiącach przed fatalnym powietrzem nie ma ucieczki. Wyjątkiem może być dom z wentylacją mechaniczną, w której zainstalowane są filtry powietrza, które świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami. 

Post Author: Reda