Site Loader
PORTAL BUDOWLANY
PORTAL BUDOWLANY

W bardzo wielu przypadkach proces rejestracji firmy poza granicami kraju jest zbliżony do tego, jaki musielibyśmy przejść także i w naszym kraju. Należy jednak mimo wszystko pamiętać o tym, że każdy kraj ma swoje własne ustawodawstwo i kluczowa jest dobra znajomość procedur i przepisów. Z pewnością warto wziąć pod uwagę, że poza granicami kraju trzeba będzie posługiwać się językiem urzędowym danego kraju, w tym przypadku językiem hiszpańskim. Bariera językowa z tym związana może skutecznie utrudnić wiele operacji.

Z drugiej strony, przewidziane prawnie możliwości pozwalają na dokonanie wielu operacji urzędowych bez wychodzenia z domu, korzystając z możliwości kontaktowania się z urzędami online. Hiszpania jest też uważana za kraj przyjazny dla obcokrajowców, którzy chcą tutaj rozpocząć swoja działalność. Prawo przewiduje liczne uproszczenia tak, aby napędzać gospodarkę. Jak więc może wyglądać rozpoczynanie działalności za granicą i jak już na starcie mądrze wybrać? Na co powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę?

Firmę można prowadzić w różny sposób

Można założyć firmę samemu, ale też można zaprosić do współpracy kogoś jeszcze rejestrując spółkę. Bardzo ważne jest to, jaką osobowość prawną będzie miał nowy podmiot. Ma to wpływ na wysokość podatków, a także na sposób prowadzenia firmy. Istotne, aby podczas wyboru osobowości prawnej podmiotu wziąć pod uwagę branżę, w której będzie się chciało działać, a także otoczenie konkurencyjne.

Najprostszym sposobem na rozpoczynanie działalności za granicą w Hiszpanii jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli samozatrudnienie. Rejestrując się jako przedsiębiorca mamy też możliwość stania się płatnikiem VAT-u. Zgłaszamy się też do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego- dzieje się to na podobnej zasadzie, co w naszym polskim ZUS-ie.

Jakie formalności wymagają dopilnowania z perspektywy potencjalnego przedsiębiorcy? Będąc zagubionym w hiszpańskim prawie oraz przepisach księgowych warto skorzystać z doradztwa biznesowego już na starcie. Można zdecydować się na kontakt ze specjalistami z biura, gdzie dodatkowo można się porozumieć w języku polskim, co ułatwia start i wszelkie wstępne operacje, jakie musimy wykonać. Wystarczy odwiedzić stronę- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl. To także nieocenione wsparcie w kwestiach księgowych, których jest zazwyczaj niemało podczas prowadzenia własnej firmy.

Rejestracja spółki- czy ma to sens?

Ze względu na fakt, że w Hiszpanii rejestracja spółek cieszy się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców- warto wziąć pod uwagę także i takie rozwiązanie. Spółki przez pierwsze dwa lata swojej działalności na rynku mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, co sprawia, że zwiększają się szanse na utrzymanie nowego podmiotu na rynku. Do najpopularniejszej strategii działania na pewno należy zaliczyć rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością- tak ze wspólnikami jak i w pojedynkę. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że do rejestracji takiej spółki trzeba wykazać posiadanie pewnego kapitału początkowego. Można go podzielić na udziały poszczególnych uczestników spółki. Na dzień dzisiejszy wysokość kapitału początkowego to około 3000 euro.

Post Author: Reda